PIELĘGNACJA

Decydując się na piękny dywan lub wysokiej jakości wykładzinę chcesz, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd. I nic w tym dziwnego. Nie chodzi jednak o to, by odgrodzić je niczym drogi eksponat w muzeum i nie dopuszczać nikogo zbyt blisko, bądź w panice patrzeć na każdego, kto po nich przejdzie. Możesz się odprężyć i czerpać przyjemność z użytkowania swojej wykładziny i dywanu – bo po to właśnie są. Pamiętaj jednak o odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, gdyż nawet najwyższej jakości produkt nie obroni się przed niewłaściwym traktowaniem.

WISKOZA I JEDWAB

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji włókien wiskozowych i jedwabnych jest niedopuszczenie do zamoczenia runa. Te jedwabiste, połyskliwe przędze pięknie wyglądają na podłodze, ale są bardzo delikatne w pielęgnacji: najmniejsza ilość wody doprowadzi do sklejenia się runa i jego nieodwracalnego uszkodzenia. Dlatego czyszczenie powinno przebiegać wyłącznie na sucho.

 

TENCEL
Tencel to nowoczesne włókno, które wizualnie bardzo przypomina wiskozę, jednak jest mniej wrażliwe na rozlaną wodę. Przy kontakcie z wodą włókna Tencel mogą nieco ulec zmianie, lecz przy szybkim usunięciu wody i regularnym odkurzaniu powinny powrócić do pierwotnego stanu. Mimo że są odporniejsze niż wiskoza i jedwab, również powinny być czyszczone wyłącznie na sucho.

 

WEŁNA
Włókna wełniane z natury są łatwe w pielęgnacji, trwałe i odporne, jednak w początkowym okresie użytkowania potrafią tracić tzw. martwe runo. W przypadku nowych dywanów jest to zjawisko zupełnie normalne, nie wpływa na wygląd ani wydajność i ustaje przy regularnym odkurzaniu.

 

SIZAL
Sizal to wytrzymały, naturalny materiał, który wystarczy systematycznie odkurzać. Wydłuży to żywotność podłogi i długo zapewni jej świeży wygląd.

 

POLIAMID
Poliamid jest najpopularniejszą przędzą wykorzystywaną do produkcji wykładzin. Nowoczesne włókna poliamidowe poprzez swoją budowę zachowują brud na powierzchni, dzięki czemu da się go zebrać przy użyciu odkurzacza, a świeże plamy przy pomocy wody i gąbki. W przypadku trudnych, zaschniętych plam sprawdzą się dedykowane środki czyszczące.

 

Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji wykładzin syntetycznych i naturalnych.

Stosując się do nich będziesz mógł długo cieszyć się pięknym wyglądem swojej podłogi

 

1. STWÓRZ STREFĘ WEJŚCIOWĄ
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w maty wejściowe, które będą zbierać piasek i pierwszy brud przynoszony z zewnątrz. Dzięki temu nie będziesz roznosił ich dalej i zniwelujesz mechaniczne zużycie podłogi i dywanu.

2. BĄDŹ REGULARNY
Zależnie od używania i zużycia, odkurzanie produktów dywanowych powinno odbywać się codziennie lub kilka razy w tygodniu, najlepiej odkurzaczem z turboszczotką. Tutaj działa prosta zależność – im rzadziej odkurzasz włókna, tym brud głębiej wnika i trudniej go usunąć.

3. GDY POWSTANIE PLAMA…

Działaj natychmiast.
Płynne zabrudzenia usuń przy użyciu czystej, chłonnej szmatki, którą delikatnie przyłóż do plamy rozpoczynając od jej krawędzi i kieruj się do środka. Nie wcieraj plamy we włókno, nie używaj domowych środków czyszczących ani detergentów. Po dokładnym zebraniu wyczyść ją czystą wodą, a następnie wytrzyj do sucha np. przy użyciu białych papierowych ręczników.

Trudniejsze plamy powstałe na włóknach syntetycznych można usunąć odplamiaczem Fleck&Weg, a przy większej ilości zabrudzeń dodatkowo sprawdzi się Granulat Carpetlife.

Raz w roku zaleca się gruntowne czyszczenie przy użyciu środka Fresh-Up oraz padów z mikrofibry i urządzenia czyszczącego, a następnie zabezpieczenie środkiem impregnującym chroniącym przed intensywnym brudzeniem.

Czyszczenie należy wykonywać dedykowanymi środkami przez profesjonalistów z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą. Posiadamy tego typu usługę w swojej ofercie, dlatego możemy zapewnić Ci kompleksowe rozwiązania.

NATURALNE WŁÓKNA: wełna, wiskoza, jedwab, sizal
Zalecamy czyścić przy użyciu Aktywnej Piany. Jest to łagodny środek w spreju, który działa na zasadzie suchego szamponu. Rozpylony, po kilku godzinach krystalizuje plamę, którą później wystarczy odkurzyć.

 

Zanim przystąpisz do działania skontaktuj się z nami, dopytaj o szczegóły i rozwiej wszelkie wątpliwości. Miej pewność, że czyszczenie przebiegnie w odpowiedni sposób.

Masz już wykładzinę, która potrzebuje odświeżenia bądź gruntownego czyszczenia i chciałbyś zlecić to odpowiednim osobom? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Posiadamy profesjonalne maszyny do czyszczenia oraz sprawdzone środki dedykowane do różnego rodzaju włókien. Po uprzedniej wizji lokalnej i ocenie skali zabrudzeń jesteśmy w stanie zająć się Twoją podłogą.

Zapraszamy do kontaktu.